Kerkesix ry on perustettu 21.9.2003

21.9.2003 pidettiin yhdistyksen perustava kokous Kauniaisten uimahallin takkahuoneessa. Paikalla perustamiskokouksessa olivat: Jarmo Aho, Tiina Heath, Emmi Hilasvuori, Hanna Jokiperä, Niina Mäkelä, Pasi Nissilä, Petteri Rusi, Toni Vaartimo ja Ilari Vehviläinen.

Yhdistyksen tarkoituksena on edistää jäsentensä monipuolista urheilu- sekä ulkoilutoimintaa, kohottaa jäsentensä fyysistä ja psyykkistä kuntoa, edistää jäsentensä terveyttä sekä herättää heissä oikeaa urheiluhenkeä ja pysyvää harrastusta urheilu- ja ulkoilutoimintaan.

Tarkoituksensa toteuttamiseksi yhdistys:

  • järjestää harjoitus- ja valmennustilaisuuksia
  • antaa tietopuolista opetusta
  • järjestää koti- ja ulkomaisia harjoitus- ja kilpailumatkoja jäsenilleen
  • toimeenpanee kilpailuja, näytöksiä, kursseja ja juhlia
  • toimii yhteistyössä muiden urheilu- ja ulkoiluharrastajien kanssa, sekä ylläpitää yhteyksiä muihin urheilu- ja ulkoiluyhdistyksiin
  • hankkii tarvittavia välineitä yhdistyksen käyttöön.

Tästä on hyvä jatkaa.